Nordic walking to wymarzony sport dla osób, które nie mają pieniędzy i czasu, żeby zainwestować w bardziej skomplikowaną aktywność fizyczną. Wystarczy po prostu wyjść na spacer, zabierając ze sobą kijki. Ten wysiłek angażuje wiele partii mięśni, prowadząc do spalania nadmiaru tłuszczu. W szczególności tyczy się to mięśni ramion, które stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe. O tym, jak czerpać maksymalnie dużo korzyści, chodząc z kijkami, była mowa na pierwszych zajęciach nowo otwartego klubu zdrowia, prowadzonego przez filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w Koninie.
Na pierwsze spotkanie przyszło 14 osób, w większości emerytów bądź ludzi w średnim wieku. Większe zainteresowanie działalność klubu wzbudziła w kobietach, które przeważały w tej grupie. Prelegent Mariusz Radosh, pasjonat nordic walking przedstawił zebranym wiele tajników tej formy rekreacji.
– Prelegent największą uwagę zwracał na prawidłowe trzymanie kijków i sposób, w jaki są stawiane. Okazało się, że wiele osób nie wie, jak to się robi prawidłowo, żeby marsz po zdrowie naprawdę przynosił pożądane efekty – mówi Dorota Skąpska, kierownik konińskiej filii.
- Z kijkami zaczęłam chodzić jakiś rok temu, ale musiałam przestać, bo pojawił się problem z barkiem. - opowiada jedna z uczestniczek wykładu - Nie wiedziałam dlaczego, przecież to taki nieszkodliwy sport. Przestałam chodzić. Z ciekawości przyszłam tutaj posłuchać - może się czegoś ciekawego dowiem, znajdę odpowiedź na mój problem i wrócę do kijków. Jakie było moje zdziwienie, gdy prelegent zwrócił uwagę na sposób stawiania kijków i ułożenie rąk! Zawsze stawiałam kijki przy zgiętych łokciach pod kątem prostym. Po tych i innych cennych uwagach wrócę do chodzenia z kijkami. - zapowiada.
Po prelekcji odbyła się degustacja dań wegetariańskich, w tym pysznego pasztetu marmurkowego z pestek dyni i bakłażanu oraz tradycyjnej włoskiej potrawy – polenty. To danie sporządzane na ogół z mąki kukurydzianej lub kaszki kukurydzianej w sosie warzywnym. W ramach przekąski podawano chleb razowy. Na zakończenie przeprowadzono badania ciśnienia krwi oraz pikflometrię, czyli badanie czynnościowe układu oddechowego.
Następne spotkania Klubu Zdrowia w Koninie odbędą się w trzecią sobotę listopada i grudnia. Zajęcia odbywają się w Klubie Energetyk.
Czytaj więcej o klubach zdrowia.
Złóż dar na działalność dobroczynną.
(mp)