Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Konin: ludzie wybierają jedzenie… A później zdarzają się eksmisje

Blisko 3 tys. osób zgłasza się po pomoc do punktu wydawania żywności prowadzonego przez filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w Koninie. Jak podkreślają wolontariusze, potrzebujących jest o wiele więcej.

Wolontariusze ChSCh w Koninie w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD) wydali w ubiegłym roku ponad 51 ton jedzenia i kontynuują tę formę wsparcia w bieżącym roku. Wciąż zgłaszają się nowi potrzebujący.

Produkty żywnościowe finansowane przez Unię Europejską trafiają do banków żywności – w tym Banku Żywności w Koninie – które z kolei przekazują je różnym organizacjom charytatywnym. Jedną z nich jest ChSCh.

Łączna wartość wsparcia udzielonego przez filię w Koninie w ramach PEAD 2012 wyniosła ponad 169 tys. zł. Poza programem wolontariusze ChSCh otrzymują od Banku Żywności w Koninie dodatkową żywność pochodzącą od darczyńców krajowych. W jej skład wchodzą m.in. jogurty, warzywa, napoje, herbaty, słodycze.

– Wciąż przychodzą do nas nowe osoby, prosząc o pomoc – mówi Dorota Skąpska, kierownik filii ChSCh w Koninie. – W tej chwili mamy już trzy tysiące osób.

Zasiłek dla rodziny z MOPR czy urzędu pracy to tylko kropla w morzu potrzeb. Ludzie, którzy je otrzymują – podobnie jak emeryci czy renciści – muszą dokładnie przemyśleć, na co przeznaczą tę niewielką ilość pieniędzy, którą dysponują. Na opłaty za czynsz, gaz, prąd; na leki, na jedzenie? Często wybierają jedzenie… a później zdarzają się eksmisje, odłączenia prądu itd.

„Nie wyobrażam sobie, żeby tej pomocy miało nie być. Nie wiem, co bym zrobiła, musiałabym głodować” – mówiła jedna z osób korzystających z pomocy żywnościowej.

Filia ChSCh w Koninie po raz pierwszy przystąpiła do PEAD w 2004 roku. Wówczas objęła pomocą 400 osób. Dziś ze wsparcia korzysta niemal ośmiokrotnie więcej. Jak podkreśla Dorota Skąpska, nie są to liczby, którymi należy się chwalić. Celem wolontariuszy jest, by liczba osób, które muszą korzystać z pomocy, mogła się zmniejszać.

A w przyszłym roku prawdopodobnie czekają nas zmiany w pomocy żywnościowej udzielanej przez Unię Europejską. Pomoc żywnościowa może być udzielana pod inną nazwą i w zmienionym zakresie. Wolontariusze i osoby otrzymujące żywność mają nadzieję, że mimo to chleba dla najbardziej potrzebujących nie zabraknie.

Czytaj więcej o pomocy żywnościowej.

Czytaj więcej o pomocy osobom ubogim.

(jl)

Zapisz się na Newsletter
Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij