Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Konin

Konin: bierne palenie także szkodzi

12.06.2012, Pomoc osobom uzależnionym i współuzależnionym

11 czerwca w konińskim Klubie Energetyk odbyła się akcja zatytułowana „Rzuć palenie”. Była ona częścią polskiej edycji projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”, finansowanego przez Międzynarodową Unię ds. Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc.

Akcję „Rzuć palenie” zorganizowały Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Koninie, Chrześcijańska Służba Charytatywna Filia w Koninie, Urząd Miasta oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie.

– Wykonywaliśmy między innymi pomiar ciśnienia krwi, badanie zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz pikflometrię, czyli pomiar szybkości, z jaką wydychane jest powietrze z płuc – mówi Dorota Skąpska z konińskiej filii ChSCh. – Przedstawiciele oddziału chorób płuc z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie prowadzili badanie spirometryczne. Ponadto można było spotkać się z terapeutą uzależnień, nabyć poradniki, otrzymać broszury informujące o szkodliwości palenia oraz porozmawiać z przedstawicielem policji o konsekwencjach prawnych palenia w miejscach objętych zakazem palenia. Wszystko po to, by zachęcić do dbania o zdrowie, a palaczy do porzucenia nałogu.

Obecnie obowiązująca w Polsce ustawa zabrania palenia w miejscach publicznych, m. in. w kinach, restauracjach, miejscach pracy czy na przystankach. Także chociażby z tego powodu życie osób wolnych od nikotynizmu jest łatwiejsze – mogą swobodnie i komfortowo czuć się w każdym z tych miejsc.

Projekt „Odświeżamy nasze miasta” ma na celu wzmocnienie realizacji obowiązującego w Polsce prawa, a tym samym ochronę niepalących mieszkańców naszego kraju przed tzw. biernym paleniem. Ocenia się, że tylko 15% dymu z papierosa jest wdychane przez palacza. Reszta rozchodzi się w powietrzu, które wdychają osoby znajdujące się obok. W ten sposób do ich płuc trafia około 4 tys. substancji chemicznych, z których wiele jest szkodliwych, a co najmniej 40 powoduje raka.

Czytaj o pomocy osobom uzależnionym i współuzależnionym.

(aw)

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

5 338 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Wielkopolski
Filia Konin
ul. Zofii Urbanowskiej 4
62-500 Konin

Nr konta bankowego:
18 2030 0045 1110 0000 0276 0110

Kierownik: Dorota Skąpska
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 609 501 300

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij