Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Konin

EXPO Zdrowie na jarmarku

6.10.2010, EXPO Zdrowie

Podczas III Jarmarku Św. Bartłomieja po raz pierwszy w Koninie odbyło się EXPO Zdrowie. Ten plenerowy program profilaktyczny, zorganizowany przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh), cieszył się dużym zainteresowanie mieszkańców.

22 sierpnia, w niedzielne popołudnie, na zabytkowej starówce Koninianie mogli poddać się bezpłatnym badaniom medycznym i sprawdzić swój stan zdrowia. Po zarejestrowaniu się każdy uczestnik EXPO Zdrowie otrzymał kartę badań, na której zapisywano jego wyniki. A co mierzono? Wagę ciała, ciśnienie tętnicze krwi, poziom cukru we krwi, szybkość wydychanego z płuc powietrza. Chętni mogli wziąć udział także w teście wysiłkowym, razem z wolontariuszem ChSCh obliczyć swój wskaźnik masy ciała, tzw. BMI (Body Mass Index), oraz wiek biologiczny.

– Nie chodzę do lekarzy. Skorzystałam więc z okazji i przebadałam się. Dowiedziałam się też wielu ciekawych rzeczy o wodzie – mówi 85-letnia mieszkanka Konina.

Reprezentanci ChSCh dzielili się wiedzą nie tylko o roli wody w zachowaniu zdrowia, lecz także o dobroczynnym wpływie: światła słonecznego, odpoczynku, ćwiczeń fizycznych, powietrza czy spokoju wewnętrznego; podkreślali również znaczenie wstrzemięźliwości
i właściwego odżywiania. Wszyscy przybyli na EXPO Zdrowie otrzymali ulotki informujące
o tych ośmiu zasadach prozdrowotnych. Ale nie tylko. Jeśli popadli już w nałóg nikotynowy
i nie potrafili się powstrzymać od sięgania po papierosy, mogli wysłuchać rad, jak rzucić palenie. Na zainteresowanych zmianą nawyków żywieniowych czekało natomiast stoisko
z degustacją potraw wegetariańskich – smaczne pasty warzywne, masło orzechowe bez konserwantów, sałatka z surowego kalafiora i chleb razowy domowego wypieku – oraz proste przepisy kulinarne. A co jeśli ktoś miał wątpliwości odnośnie do interpretacji uzyskanych wyników, stanu swojego zdrowia czy powziętych postanowień? Był i lekarz oraz możliwość konsultacji. Wspaniałym zwieńczeniem udziału w EXPO Zdrowie okazał się natomiast relaksacyjny masaż – rozluźniający, łagodzący napięcia mięśniowe, bóle kręgosłupa, ale i kojący nerwy.

Inicjatywa konińskiej filii ChSCh spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem lokalnej społeczności.

– Wziąłem udział w badaniach profilaktycznych i dowiedziałem się, że mam podwyższony cukier. Muszę wprowadzić zmiany. Fajna sprawa ta wystawa – kwituje 38-letni Koninian.

Program został zrealizowany dzięki wsparciu Konińskiego Domu Kultury, Urzędu Miejskiego w Koninie, pana Mateusza Cieślaka – radnego miasta, Zarządu ChSCh oraz firmie Primavika.

Dowiedz się więcej o projekcie EXPO Zdrowie i o wcześniejszych wystawach.

Jeśli chcesz pomóc wolontariuszom ChSCh prowadzić działalność charytatywną, przejdź do przelewów on-line.

Pamiętaj o przekazaniu 1% podatku dla ChSCh (KRS 0000220518).

Serwis Informacyjny ChSCh (Dorota Skąpska)

Korekta: Monika Otworowska-Nowacka

 

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

5 338 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Wielkopolski
Filia Konin
ul. Zofii Urbanowskiej 4
62-500 Konin

Nr konta bankowego:
18 2030 0045 1110 0000 0276 0110

Kierownik: Dorota Skąpska
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 609 501 300

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij